737 902 272

06 września 2022

Krótkie wędzidełko

 
Krótkie wędzidełko to nietypowa uroda języka, który jest bardziej „przyczepiony" do dna jamy ustnej niż u innych dzieci. Lekarze i  fachowcy w zakresie logopedii nazywają to ankyloglosją. Jakby nie określać krótkiego wędzidełka podjęzykowego, zawsze – jeśli nie podejmiesz żadnego działania – będzie ono problemem, a właściwie przyczyną wielu problemów wynikających z małej ruchliwości języka.
 
Jak można sprawdzić w domu, czy dziecko może mieć krótkie wędzidełko?
 
Zobacz, czy wyciąga język z buzi, potrafi położyć go na brodzie, dosięgnąć nim nosa. Jeśli ma z tym problem, to znaczy, że prawdopodobnie wędzidełko jest krótkie. Zauważ również, czy podczas wysuwania języczek Twojego Malucha formuje się na kształt serduszka – to także cecha charakterystyczna krótkiego wędzidełka. Innymi oznakami jest niewyraźna, czasem bełkotliwa mowa przejawiająca się zniekształcaniem głosek, nieprawidłowa głoska l, brak r.
 
Jakie działania należy podjąć, aby ułatwić dziecku codzienne funkcjonowanie?
 
Dzieci z problemem krótkiego wędzidełka odsyłane są, po konsultacji z laryngologiem lub chirurgiem, na szybki zabieg podcięcia wędzidełka, wykonywanego przy miejscowym znieczuleniu. Wędzidełka coraz częściej podcina się laserem, co czyni zabieg szybkim, skutecznym i mało bolesnym. Sam zabieg to jednak nie wszystko – „uwolniony” język należy ćwiczyć rozciągając go, nie tylko po to, aby był sprawny i giętki, ale również w celu zapobiegania powstaniu zrostów w przeciętym miejscu. Zakłada się, że takie ćwiczenia powinny być podjęte do trzech dni od razu po zabiegu.
W jaki sposób można ćwiczyć język po zabiegu podcięci wędzidełka?
• maluj kropki na suficie swojej buzi,
• stukaj językiem w wałek za górnymi ząbkami,
• oblizuj swoje podniebienie (można wykorzystać nutellę lub miód, którymi można wysmarować podniebienie),
• pocieraj językiem swoje policzki od środka,
 
Pamiętaj – krótkie wędzidełko ogranicza codzienne funkcjonowanie Twojego dziecka. Zabieg podcięcia zajmuje chwilkę i odbywa się przy miejscowym znieczuleniu. Jeśli logopeda sugeruje taki zabieg – nie obawiaj się.   Logopeda Wrocław.
 

Logopedafemi.pl

Logopeda Wrocław.